موسسه ,نسبت ,مدیر ,طلاب ,نظریه ,بیرون ,طلاب مستعد ,موضوع بعدی ,مدیر موسسه

در ابتدا لازم است که کمی به فضای فکری افرادی که درون موسسه مشغول به تحصیل هستند بپردازم

طلاب معمولا بهره ای از دروس سطح نبرده اند و به غیر از عده ای معدودی همچون استاد برزگر کسی (حتی در مواردی خود مدیر موسسه) تسلطی بر مباحث بیرون ندارد و این نافی بیانات مقام معظم رهبری در خصوص تولید علم در حوزه است. (باید راه آزاداندیشی و نوآوری و تحول را باز گذاشت، منتها آن را مدیریت کرد تا به ساختارشکنی و شالوده‏شکنی و بر هم زدن پایه‏های هویت ملی نینجامد. ۱۳۸۵/۰۸/۱۸بیانات در دیدار دانشگاهیان سمنان یا موارد دیگر که درصورت تمایل در اختیار قرار داده خواهد شد)

موضوع بعدی این است که درست است که تحجر و تقید به گفتارهای شیخ اعظم را به قول خودشان در پیش خودشان شکسته اند ولی در عوض تقید و تحجر نسبت به کلام مدیر موسسه پیدا کرده اند و این باعث شده در مواردی نقادی به موسسه موجب اخراج طلاب مستعد شود (مواردش هست دوستان بخواهند عرض می کنم)

موضوع بعدی جوی است که نسبت به فضای بیرون شکل داده شده است که با نفی تمام مطالب بیرون و ادعای مطالب جدید و دست اول، اولا نسبت به طلاب خارج از موسسه با دید تحقیر نگریسته می شود و ثانیا هر اتفاقی طبق خواست مدیر تفسیر می شود. نمونه اش در مورد رد شدن نظریه جناب مدیر است که بنابر دلایلی در جلسات توجیهی ایشان تاخیر ایجاد شده بود و در نهایت هم نظریه تایید نشد. جوی که علیه داوران و اساتید نقاد و حوزه در موسسه ایجاد شده بود برایم جالب بود مثلا یکی از دوستان اینگونه توجیه شده بود که در دانشگاه هر هفته یک کرسی نقد برگزار می شود و چرا باید بین جلسات ایشان اینقدر فاصله بیافتد. بنده دو سال و نیم در دانشگاه علامه مشغول تحصیل ارشد بودم ولی شاید در سال دو یا سه مورد کرسی نظریه پردازی تشکیل شده بود. یا توجیهاتی که نسبت به اخراج برخی طلاب مستعد شده بود یا... . در یک کلام جو آنجا را همچون سازمان مجاهدین می بینم که محدودیت تفکر در آن وجود دارد.

منبع اصلی مطلب : موسسه فقاهت و تمدن سازی اسلامی
برچسب ها : موسسه ,نسبت ,مدیر ,طلاب ,نظریه ,بیرون ,طلاب مستعد ,موضوع بعدی ,مدیر موسسه
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : فضای خشک فکری